wybierz swój kolor

KOLOROTERAPIA

Koloroterapia zwana też chromoterapią mówi o wpływie koloru na samopoczucie człowieka,  i jest znana od czasów starożytnych. Coraz szerzej kolor wykorzystywany jest w medycynie naturalnej –z sukcesem wykorzystuje uzdrawiające oddziaływanie koloru na nasz organizm.

Barwy poza tym, że zmienią nastrój mogą także wpływać na odczuwanie temperatury. Odcienie ciepłe, poprawiają nastrój i odprężają. Jeśli wybierzemy do aranżacji kolory chłodne – np. ciemne błękity , nasz organizm podświadomie będzie odczuwał niższą temperaturę. Niemałą rolę grywa świetlnie, które buduje nastrój. Im większa powierzchnia koloru, tym bardziej może on zmieniać nasz humor, nastawienie i nawet poziom stresu. Odcienie ciepłe poprawiają nastrój, odprężają i dają wrażenie wyższej temperatury.

Barwa to tak naprawdę jedynie wrażenie. Podczas gdy oko odbiera konkretne fale elektromagnetyczne, mózg rozpoznaje je jako poszczególne kolory. Co istotne, sposób ich postrzegania jest zależny od liczby komórek światłoczułych znajdujących się w oku.

 Ale to nie wszystko – to, jak odbieramy paletę barw, zależne jest nie tylko od naszych indywidualnych biologicznych możliwości, ale i właściwości powierzchni, rodzaju oświetlenia, a nawet tła. W mieszkaniu czy domu spędzasz codziennie przynajmniej kilka, kilkanaście godzin. Nie bagatelizuj więc wpływu koloru na swój nastrój i samopoczucie. Aranżując wnętrze, bierz pod uwagę nie tylko styl i funkcjonalność, ale także paletę barw. Nie zapominaj jednak, że sam kolor to nie wszystko. Istotne są jego odcienie, proporcje i faktury. Dzięki temu uda Ci się stworzyć przestrzeń nie tylko gustowną, ale i harmonijną i przyjazną.

BARWY CIEPŁE CZY ZIMNE?

Wpływ na sposób, w jaki odbieramy daną przestrzeń ma również tak zwana temperatura barwowa wnętrza. Z tego powodu już na samym początku musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcesz zaaranżować pokój przy udziale barw ciepłych czy też zimnych. Co je odróżnia? Ciepłe odcienie optycznie zmniejszają przestrzeń, dając wrażenie przybliżenia. Im kolory są bardziej nasycone, tym efekt jest silniejszy. Zimne kolory działają odwrotnie – oddalając, czynią każdy pokój bardziej przestronnym.

DOBÓR BARWY DO POMIESZCZENIA

Wiesz już, że wybierając kolor farby czy też wyposażenia wnętrza, musisz wziąć pod uwagę naturalne oświetlenie. I tak, pomieszczenia, które przechwytują dużą ilość słońca, najlepiej odnajdą się w stonowanych kolorach. W przeciwnym razie możesz narazić się na zbyt duży kontrast kolorystyczny. Twój pokój jest słabiej oświetlony? Świetnie sprawdzą się cieplejsze barwy, które ożywią wnętrze. Poza światłem słonecznym, równie istotne jest to sztuczne.

Nie zapominaj, że przy pomocy kolorów możesz odpowiednio „wymodelować” każde pomieszczenie, optycznie zmniejszając bądź powiększając jego rozmiar. Dlatego też w pokojach o małej powierzchni lepiej postawić na jasne odcienie i pastele. W przypadku dużych, możesz poszaleć i pokusić się o ciemne i intensywne barwy.

KOLORY RELAKSUJĄCE

Zazwyczaj są to kolory stonowane, pastelowe odcienie poszczególnych barw: baby blue, pink  inne. Kolor różowy często kojarzy się z kobiecością i delikatnością , pamiętać należy, że łagodzi napięcia mięśniowe. Poprawia nastrój i sprawia iż jesteśmy bardziej optymistycznie nastawieni.  Nadają się do pokoju dziecięcego  a także do wnętrza sypialni. 

ZNACZENIE KOLORÓW ZIMNYCH WE WNĘTRZACH

Odpowiednio obrane, powiększają wnętrza poprzez wrażenie głębi wprowadzają także o wnętrz ład i porządek. Maja wpływ na nasze zdrowi, bo koją nerwy, zmniejszają stres i napięcie. Ponadto wspomagają koncentrowanie uwagi orz wykonywanie zadań opartych o wysiłek umysłowy.

Fioletowy nadaje wnętrzu tajemniczości, i elegancji. W zależności od odcienia może rozwijać intuicję i kreatywność.

Zielony to barwa natury dlatego w projektowaniu sprawi spokój że odczujemy harmonię  Daje tez poczucie bezpieczeństwa, obniża poziom stresu i dobrze jest go mieć w pomieszczeniach gdzie można wypocząć.

Niebieski,powiększa wnętrze, a ten w jasnych odcieniach uspokaja. Kolor niebieski dobrze wpływa na koncentrację. Może znaleźć się w dodatkach w sypialni, w salonie i nawet w pokoju dziecięcym.

ZNACZENIE KOLORÓW CIEPŁYCH

Kolory ciepłe są energetyzujące i zachęcają do działania. Są to kolory ognia oraz wschodów i zachodów słońca. Należą do nich wszystkie odcienie czerwonego, pomarańczowego i żółtego.

KOLORY ENERGETYZUJĄCE

Pomarańczowy kolor pomarańczowy przykuwa uwagę i dodaje energii, jest bardzo przyjazny i dynamiczny. Kojarzy się ze zdrowiem, dzięki owocowi o tym samym kolorze. 

Czerwień jest energetyczna, ekscytująca i kojarzy się z ruchem, pasją. Używając czerwieni, dodajemy swojemu projektowi energii. Czerwień symbolizuje też siły witalne, życie i piękno. Z ogromnej ilości symbolizowanych przez nią cech, do najważniejszych należą: ekstrawertyzm, odwaga, antydepresyjność, asertywność, determinacja, przyjazność, ciepło i wrażliwość.

 Żółty to kolor słońca, w jasnych odcieniach jest najbardziej energetyzujący ze wszystkich ciepłych kolorów. Wywołuje uczucie radości. Może pobudzać kreatywne myślenie. Ludzki oko wychwytuje kolor żółty, jako pierwszy, dlatego można go użyć, żeby natychmiast skupić uwagę użytkownika na ważnych elementach projektu. Obrazy z dużą ilością żółtego, są po to, aby Twój projekt przywoływał na myśl wakacje, relaks i błogość.

Brązowy kolor najbardziej kojarzy się z naturą i ziemią, we wnętrzu pokreślą ekskluzywność   jeśli jest dobrze zestawiony z fakturami wzorami. Koło  daje poczucie stabilizacji i we wnętrzu daje poczucie przytulności.

Szarość  wprowadza harmonię ciała i ducha. Takie kolory polecane są w sypialni ponieważ ułatwiają zasypianie. Jest to najbardziej neutralny barwa i podobnie jak biel stanowi świetne tło o bardziej intensywnie kolorystycznych dodatków.

Biały powiększa i daje optyczne wrażenie przestrzenności. We wnętrzach daje poczucie świeżości i minimalistycznej prostoty.  Biel jest doskonałą na co dzień dla osób które nadwyrężają swój zmysł wzroku.

BATIK I KOLOR

Batik na ścianie najlepiej wygląda podświetlony, efekt przypomina witraż.

CZYM JEST BATIK?

Batik – technika malarska polegająca na nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niepokryte warstwą wosku. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie. Wzory na tkaninie, najczęściej bawełnianej, uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Używa się do tego pędzla, patyczka, szpatułki i tjantingu (przyrządu do malowania na tkaninach). Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu można nałożyć kolejną woskową fazę wzoru i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku. Nie wiadomo dokładnie, gdzie i kiedy narodziła się sztuka batiku. Odnalezione w Chinach fragmenty batikowych tkanin są datowane na VI wiek n.e. Nie wiadomo też, kiedy technika ta dotarła do Indonezji, ale istnieją dowody, że batikiem handlowano już w XVII wieku. W roku 2009 indonezyjski batik został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W Indonezji batik stał się sztuką narodową, tu rozwinął skrzydła i stąd dotarł do zachodniego świata.

BATIK WE WNĘTRZACH